Program měření cukru
V posledních letech celosvětově roste výskyt diabetu (cukrovky). Cukrovkou trpí v České republice již více než 1 000 000 lidí, což je tedy téměř 10 % populace. Asi 2,5 % lidí neví, že má cukrovku. Důležité je začít s léčbou včas, aby se předešlo možným komplikacím, které mohou mít i fatální důsledky.
- Cukr – hlídejte si jeho hladinu v krvi!
- Cukr je pro náš organismus důležitý, je zdrojem energie pro všechny orgány, včetně svalů a mozku, ale pozor na jeho bezpečnou hladinu.
- Vyšetření hladiny cukru v krvi je povinnou součástí pravidelných preventivních prohlídek u lékaře. V Centrech prevence s poradenstvím máte možnost se informovat nejen o orientační hladině cukru v krvi, ale též i o orientační hladině glykovaného hemoglobinu.
- Změření orientační hladiny cukru informuje o aktuálním stavu glykemie.
- Glykovaný hemoglobin představuje tzv. dlouhodobou glykemii, která poskytuje orientační informace o glykemii za období 2–3 měsíců a považuje se za přesnější nástroj ve stanovení hladiny cukru v krvi.
Co vám změříme?
- glykemii (náhodnou či nalačno)
- glykovaný hemoglobin
- krevní tlak
- obvod pasu
- hmotnost + BMI
- odhad možných rizik rozvoje diabetu 2. typu, a to pomocí dotazníku FINDRISC, který s vámi lékárník v rámci konzultace vyplní
Ke konzultaci v rámci Programu měření cukru není nutné přijít nalačno.